Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Olivera Blog 2024-09-04

Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom - od simptoma i dijagnoze do savremenih metoda lečenja i vakcinacije.

Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Šta su kondilomi?

Kondilomi, poznati i kao papilomi, polne bradavice ili virusne bradavice, predstavljaju neprijatnu virusnu infekciju koja se prenosi polnim putem. Uzrok njihovog nastanka je HPV (humani papiloma virus) koji inficira epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće u genitalnom području, anusu ili ređe na drugim delovima tela.

Razlike u dijagnozi - zašto je važno tražiti drugo mišljenje

Kako su simptomi kondiloma ponekad slični drugim stanjima, često dolazi do grešaka u dijagnostici. Zabeleženi su slučajevi gde su lekari dijagnostikovali kondilome, dok su drugi stručnjaci utvrdili da se radi o benignim promenama poput polipoze koja nastaje usled povećanog lučenja vaginalnog sekreta i prolazi spontano. Stoga je od ključnog značaja tražiti više stručnih mišljenja pre donošenja konačne dijagnoze i početka terapije.

Tipovi HPV virusa i njihova opasnost

Postoji preko 80 identifikovanih tipova HPV virusa, od kojih se oko 30 odnosi na genitalne infekcije. Najopasniji su tipovi 16, 18, 31 i 45 koji mogu dovesti do razvoja malignih promena, dok tipovi 6 i 11, iako najčešći uzročnici kondiloma, retko prelaze u rak. Važno je napomenuti da za malignu transformaciju obično moraju postojati i drugi faktori rizika kao što su slaba imunološka zaštita, pušenje ili prisustvo drugih infekcija.

Načini prenošenja i inkubacija

HPV se prenosi:

  • Seksualnim kontaktom (čak i bez penetracije)
  • Vertikalno (sa majke na dete tokom porođaja)
  • Retko oralnim putem ili autoinokulacijom (prenos sopstvenim rukama)

Inkubacioni period može trajati od mesec dana do godinu dana, a virus može ostati u telu čitav život, iako se kliničke manifestacije mogu uspešno lečiti.

Klinička slika - gde se najčešće javljaju?

Kod žena se kondilomi tipično nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, malim i velikim usnama, perineumu, ređe u vagini i na grliću materice. Kod muškaraca se pojavljuju na penisu, prepucijumu, frenulumu ili otvoru uretre. Bradavice su obično mekane, izdužene, beličaste ili ružičaste boje, sa karakterističnom karfiolastom površinom.

Metode lečenja

Lečenje kondiloma može biti dugotrajno i zahteva strpljenje. Najčešći pristupi uključuju:

  1. Krioterapiju - zamrzavanje tečnim azotom, bezbolna metoda koja se ponavlja svaka 3-4 dana
  2. Laser terapiju - posebno efektna za unutrašnje kondilome
  3. Hirurško uklanjanje - za veće promene
  4. Topikalne preparate - podofilotoksin, trihlorsirćetna kiselina ili 5-fluorouracil

Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo vidljive promene, a ne eliminišu virus iz organizma, što objašnjava česte recidive.

Kondilomi tokom trudnoće

Tokom trudnoće dolazi do ubrzanog širenja kondiloma zbog fiziološkog pada imuniteta. Lečenje se mora sprovoditi tokom čitave trudnoće, pri čemu je laserska vaporizacija sigurna metoda čak i u kasnijim trimestrima.

Prevencija - vakcine protiv HPV

Dostupne su vakcine koje štite od najopasnijih tipova HPV virusa. Primaju se u tri doze, a najveću efikasnost imaju kada se daju pre početka seksualnog života (preporučena dob je 9-26 godina). Iako u nekim zemljama ove vakcine spadaju u obavezni kalendar, u našoj zemlji se još uvek ne nalaze na listi obaveznih vakcina i plaćaju se samostalno.

Zaključak

Kondilomi predstavljaju kompleksan zdravstveni problem koji zahteva svestran pristup - od tačne dijagnostike do individualno prilagođenog lečenja. Ključni faktori uspeha su rano otkrivanje, strpljivost u terapiji i sveobuhvatna prevencija koja uključuje i vakcinaciju mladih osoba.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.